V SOLSOL jsme díky dohledovému centru ALFRED.energy analyzovali stav víc než 9200 rezidenčních elektráren. A výsledky nás překvapily. Instalace ze strany montážních firem nejsou ani zdaleka bez potíží. Bohužel je to přesně naopak. Závažných chyb elektrárny vykazují opravdu hodně. Přečtěte si, jaké jsme našli nejčastěji. Netrápí i vaše instalace?

V rámci českého trhu jsme nikdy neměli podrobné informace o tom, jak nainstalované FVE fungují, s jakými problémy se potýkají. A jaké potíže v souvislosti s tím nejčastěji řeší jejich majitelé a instalační firmy.

“Oči nám otevřelo až dohledové centrum ALFRED.energy, díky kterému vidíte stav elektráren v reálném čase a umožní vám sledovat stovky atributů z baterie a střídače,” 

komentuje unikátní data Michal Hrabí, COO SOLSOL. My jsme se podívali na rezidenční fotovoltaické elektrárny v období od 1. 7. 2023 do 31. 9. 2024.

Co jsme díky Alfredovi zjistili?

  • Víme, že zhruba 25% fotovoltaických elektráren od těch nejlepších a nejspolehlivějších montážních firem vykazuje chyby. Pokud by došlo k opravě, tak FVE svým majitelům mohou za účty šetřit ještě víc a prodlouží se jejich životnost.
     
  • Podle našich dat ale existují i instalační firmy, u kterých je špatně nastaveno až 63% elektráren. Tak vysoké číslo nás upřímně šokovalo.
     
  • 4% elektráren má špatně nastavenou asymetrii. Jejich střídače fungují symetricky, což znamená, že majitel elektrárny přichází o 5 - 15% výroby. To znamená ztrátu pro klienta zhruba 3200 Kč ročně.
     
  • Zásadní problém je přehřívání střídačů. Není výjimkou že střídače jsou vystaveny teplotě kolem 99°C přes 8 hodin. Při takové teplotě během pár minut uvaříte vejce. Střídač plný elektroniky a kabeláže to doslova ničí. Pravidelné působení těchto teplot znamená i zkrácení životnosti na půlku - z 12 let na 6. V extrémních případech střídač v takových podmínkách odejde i za 2 roky. A pro instalační firmu to znamená problém, který byste určitě raději odhalili dřív, než budete řešit reklamaci v záruce.
     
  • 9% FVE nemá několikrát po sobě aktualizovaný firmware. Kvůli tomu nemůže správně přijímat pokyny ke svému fungování.
     
  • Chybně nastavený country code má 9% FVE. To ve výsledku znamená, že elektrárna nemusí správně spolupracovat s místní energetickou sítí.
Nejčastější instalační chyby

Co s tím?

Za nás v SOLSOL je odpověď celkem jednoduchá. Vidíme, že aktuálně se v problémech nachází přes 40% realizačních firem (dle Refsite). Některé se z nich už nedostanou, a vyšší desítky tisíc domácností se v následujících měsících ocitnou kvůli krachu bez podpory své instalační firmy. Přežijí totiž jen ty, které se přizpůsobí a změní způsob svého fungování na trhu.  

Jednou z prvních příležitostí inovovat svůj byznys přináší dohledové centrum ALFRED.energy.

Dohledové centrum ALFRED.energy

Proč si pořídit dohledové centrum ALFRED.energy a monitoring pro zákazníky?

  • Levnější než výjezd: Spočítali jsme, že celkové náklady na výjezd instalační firmy jsou zhruba 2500 - 5000 Kč. Většinu problémů ale můžete řešit vzdáleně díky dohledovému centru s celkovým nákladem do 500 Kč.
  • Chytré řízení a monitoring elektrárny jsou budoucnost: Další rozvoj obnovitelných zdrojů energie bude mít vliv na stabilitu přenosové sítě. Očekáváme proto, že do dvou let budou muset mít nějakou formu chytrého řízení všechny FVE.
  • Vaše konkurenční výhoda a bonus pro zákazníky: Na základě reálných ceníkových cen jsme zjistili, že bez chytrého řízení je roční ztráta pro majitele FVE asi 7000 Kč. A to už je citelný rozdíl.

Co všechno vám ALFRED.energy může nabídnout v rámci dohledového centra? Zjistěte víc.

Doporučte aplikaci ALFRED.energy vašim zákazníkům se střídači Growatt a SOLAX. Pohlídá jim zdraví elektrárny a ušetří za účty za energie.
 

Podívejte se na video, kde jsme vše přehledně shrnuli.

Boříme mýty o provozování FVE v Česku