Radek Orság poskytl pro E15 pohled na loňský turbulentní rok v solárním businessu. Z rozhovoru jsme vybrali ty nejpodstatnější informace a zároveň je to ohlédnutí za rokem 2023. Vývoj na trhu je opravdu velmi dynamický, a proto ještě informace z článku aktualizujeme.

O cenách technologií

Ceny panelů byly na konci roku nejlevnější v historii. V Číně bylo po pandemii vyrobeno příliš mnoho panelů, které nemají dostatečný odbyt. Dále k tomu přispěla antidumpingová cla v USA, což přesměrovalo produkty do Evropy, zdražily se peníze a zlevnila se elektřina. To všechno přineslo přeplněné sklady v Rotterdamu a cenovou válku mezi výrobci. Pro českého zákazníka je teď nejvhodnější doba na koupi technologie.

Ačkoliv jsme předpokládali, že extrémně levné ceny vydrží ještě pár čtvrtletí, už teď vidíme nárůst cen. Leden přináší vyprodání Rotterdamských skladů, a proto ceny panelů již teď rostou. Výrobci se teď budou chtít dostat na ceny, které pokryjí alespoň výrobní náklady.

O promítnutí cen technologií do cen realizací

U rezidenčních realizací je pokles cen méně znatelný. Je to dáno tím, že cena samotných panelů tvoří jen asi 10-15% ceny celé realizace. Zbytek ceny tvoří baterie, střídač a práce. A samotná práce také zdražuje. Větší cenový pokles je tím pádem vidět u komerčních realizací, kde poměr ceny panelů na celkovou cenu je mnohem vyšší. Tady vidíme cenový pokles třeba i o 20%.

O technologickém vývoji

V Česku zatím převažují panelu se solárním článkem typu PERC, ale do popředí se dostává technologie TOPCON, která bude v roce 2024 dominovat. Sice jen na jeden watt výkonu dražší, ale je účinnější a bude postupně zlevňovat. Další fáze vývoje pak může být tzv. heterojunction technologie, což je způsob vrstvení různě modifikovaného křemíku na sebe, nebo technologie zadních spojů (IBC, ABC). Díky těmto trendům se dá čekat, že se brzy dočkáme navýšení účinnosti panelu z dosavadních maximálních 23% až na 25%.

O vývoji cen střídačů a baterií

Ceny střídačů jsou dlouhodobě stejné a na zlevnění to nevypadá ani v budoucnu. Baterie zřejmě v úvodu roku trochu zlevní, ale další vývoj je těžké odhadnout.

O pozici SOLSOL na trhu

Přesná data se těžko počítají. Trh se velmi rozmělnil, ale odhadujeme, že dodáváme produkty na 20% panelového trhu. Na trh střídačů a baterií dodáváme více než 10%.

O nové službě Alfred.energy

Spustili jsme první komerční verzi naší aplikace Alfred.energy, která pomáhá už stovkám lidí chytře nakládat s vyrobenou energií, prodávat přebytky na spotu a zdravě řídit svoji elektrárnu. Zatím je přístupná pro uživatele se střídačem Growatt, ale v další fázi chceme tuto službu otevřít i všem uživatelům hlavních výrobců rezidentních střídačů. Věříme, že to bude ve druhém pololetí 2024. Míříme na desítky tisíc uživatelů.

Nezkrácený rozhovor si můžete přečíst zde.