Povolovací proces při stavbě FVE má od 1. 7. 2024 několik úprav.

Stavební záměr bude jen jeden (platí i pro pozemní FVE, kde bylo potřeba územní rozhodnutí).

Nově jsou stavby rozděleny takto:

Drobné stavby 

Do 50 kWp včetně nepotřebují stavební povolení a je možné je stavět svépomocí. Není potřeba žádné povolení. Doporučujeme ale vždy zpracovat Požárně bezpečnostní řízení a statický posudek. 

U drobných staveb se jedná o navýšení až na 100 kWp. MPO již dalo podnět k navýšení ostatním složkám státní správy o zapracování změny do zákona.

 

Jednoduché stavby 

50 – 100 kWp lze stavět svépomocí, ale je potřeba podat Žádost o povolení stavebního záměru přes portál stavebníka. Přihlásit se lze jen na fyzickou osobu. Do této žádosti se doplňují veškeré informace o stavbě vč. projektové dokumentace.

Lhůta pro vydání povolení stavebního záměru je do 30ti dnů od podání bezvadné žádosti (kompletní žádost vč. projektové dokumentace, vyjádření orgánů státní správy, statiky, hasičů atd.). Tuto lhůtu si může Stavební úřad prodloužit až o 60 dní. 

Upozorňujeme, že není povinností stavebníka zajišťovat vyjádření Dotčených orgánů státní správy. My ale doporučujeme, aby si vyjádření stavebník zajistil. V opačném případě to udělá Stavební úřad, ale lhůta vydání stavebního záměru se tak výrazně prodlouží.

Povolení stavební záměru bude zajišťovat příslušný Krajský úřad. 

Tyto FVE se nekolaudují a povolení uděluje Krajský úřad.

U jednoduchých staveb se jedná o navýšení výkonu až na 200 kWp. MPO již dalo podnět k navýšení ostatním složkám státní správy o zapracování změny do zákona.

 

Vyhrazené stavby

FVE nad 50 MWp povoluje Dopravní a energetický úřad.

 

Ostatní stavby

Pro elektrárny o výkonu 100 kWp – 5 MWp platí stejná pravidla jako pro Jednoduché stavby, ale nelze je stavět svépomocí a kolaudace je povinná.

Povolení uděluje Krajský úřad.