Pohlídejte si nové podmínky při připojování střídačů pro rezidenční instalace
![Nové podmínky připojení FV střídačů](/sites/default/files/inline-images/dscf1678.jpg)
Martin Novák, technický ředitel SOLSOL, zdroj: SOLSOL
Úderem nového roku se výrazně změnily podmínky pro připojování a prokazování souladu střídačů. Zatímco v minulosti za soulad jednoduše ručil čestným prohlášením odpovědný technik realizační firmy, od 1.1. je potřeba dobře kontrolovat, zda je konkrétní vámi instalovaný střídač v souladu s požadavky Přílohy 4 PPDS. Změnu vysvětluje technický ředitel SOLSOL Martin Novák v následujícím rozhovoru.
V čem je největší změna pro realizační firmy nebo jejich zákazníky?
MN: Na první pohled by se mohlo zdát, že nová úprava klade na realizační firmy další požadavky, ale my v SOLSOL to spíš vidíme jako zjednodušení pro celý segment, a hlavně zajištění společného standardu kvality. V minulosti jsme byli svědky toho, že některé instalační firmy používali střídače koupené přímo v Číně, případně určené pro jiný než český trh a nainstalovali ho zákazníkovi. Tato technologie se pak chovala nestandardně jak pro koncového klienta, tak vzhledem k bezpečnosti provozu s distribuční sítí. S novou regulací tento postup nebude možný.
“Pozitiva? Už si nebude možné objednat jakýkoli nekvalitní střídač z Číny a zapojit ho jen na základě prohlášení technika.”
Panuje na novém prokazování shoda mezi všemi distribučními společnostmi?
MN: Jednoznačně ano. I já to vnímám jako dobrou zprávu. Všichni distributoři jako je ČEZ Distribuce, EG.D a PRE se shodli na tom, že s rostoucím počtem připojených obnovitelných zdrojů, je potřeba mít síť pod kontrolou a pouštět do ní jen certifikované technologie, u kterých přesně víme jak fungují a reagují na krizové situace v distribuční síti.
Jakých typů technologií se změna týká?
MN: Změny se týkají rozdílných kategorií výroben podle jejich velikosti a předepisují několik způsobů prokázání souladu. V rezidenčních instalacích se jedná o moduly A1 a A2 a fotovoltaické elektrárny do 10 kW a do 100 kW.
Jak tedy nový systém funguje?
MN: Tyto dvě kategorie střídačů musí splnit jednu ze tří podmínek, aby mohly být nainstalovány a distributorem připojeny:
- Získat certifikaci o souladu vydanou akreditovaným zkušebním pracovištěm. Jediným takovým je zkušební laboratoř 1045.1 SZÚ, s.p., která tuto zkoušku provádí ve spolupráci s FEKT VUT v Brně
nebo
- Získat protokol o měření z odborné laboratoře v souladu s Metodikou ověřování a prokazování souladu MPO 2023. V současné době těmto požadavkům vyhovují laboratoře ČEZ Distribuce, a.s., a EG.D, a.s.
nebo
- se na střídač musí vztahovat výjimka ERÚ vydaná pro konkrétní typ výrobního modulu a instalace. U malých výroben ale tento postup není vhodný.
Akreditované zkušební pracoviště pro ověření souladu střídačů, zdroj: https://www.ueen.fekt.vut.cz/
Má podle tebe nový systém certifikací střídačů A1 a A2 nějaká slabá místa?
MN: Pro mě je slabé místo zejména nyní vyžadovaná povinnost nové certifikace při každé aktualizaci firmwaru. To je problém napříč výrobci technologií. Ze zkušenosti víme, že běžně dochází ke 4-5 aktualizacím v prvním roce uvedení na trh a dále minimálně 1x za rok v dalších letech. Takže v tomto konkrétním případě jsem velmi zvědavý na to, jak se s tím laboratoře i distributoři vypořádají.
“Nová úprava se vztahuje jen na střídače, které mají první paralelní připojení (PPP) od 1.1. 2025.”
Může se stát, že některá z instalačních firem má na skladě střídače pro své instalace. Jak zjistí, že jsou konkrétní značky a typy střídačů v souladu s platnými předpisy?
MN: Pokud realizační firma nakupuje přes profesionálního distributora technologií, pak se většinou stačí obrátit na něj. Například my v SOLSOL máme certifikace pro všechny nejprodávanější technologie a stačí si je jen stáhnout.
Nejucelenější seznam certifikovaných střídačů najdete na webových stránkách jednotlivých distributorů ČEZ Distribuce, EG.D a PRE.
Týkají se nové předpisy i střídačů, které již byly připojeny?
MN: Střídačů, které byly připojeny dříve se dle informací od distribučních společností se tyto změny nijak nedotknou. Opravdu se jedná jen o instalace, které jsou od 1. 1. 2025 před uvedením do trvalého provozu.
Pro koho mohou být nové podmínky problém?
MN: Samozřejmě pro ty, kteří mají na skladě necertifikované technologie, ale také například pro nové čínské výrobce, kteří chtějí uvést svůj výrobek na trh. V případě prvně jmenovaných lze problém vyřešit tak, že si firma o certifikaci požádá. Takový postup se ale může protáhnout i na více než půl roku, protože laboratoře mají omezené kapacity. Stejně tak samotný proces certifikace není jednoduchý bez vazby na R&D výrobce. Obecně bych doporučil neriskovat a jít cestou nákupu u distributora technologií, který má své střídače prokazatelně certifikované.